B32924C3335M000
Manufacturer:
TDK Corporation
Mfr.Part #:
B32924C3335M000
Datasheet:
Description:
Film Capacitors Through Hole 3.3 µF 20 % Polypropylene (PP) Voltage Rating (DC):630 V Voltage Rating (AC):310 V
ParameterValue
Capacitance3.3 µF
PackagingBulk
Dielectric Material
Mounting Style
operating temperature
rohs status
capacitance tolerance
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)27.5 mm
RoHSCompliant
Max Operating Temperature110 °C
Lead Pitch27.5 mm
DielectricPolypropylene (PP)
Voltage Rating (DC)630 V
Number of Pins2
Voltage Rating (AC)310 V
Min Operating Temperature-40 °C